Május 28-án az MTA Alumni programjának keretében Dr. Ferencz Orsolya, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, Földrajz- és Földtudományi Intézetének űrkutatója látogatott el iskolánkba. Igazán aktuális kérdésben osztotta meg velünk hatalmas tudásának egy részét, magával ragadó előadásának témája ugyanis Kapu Tibor küldetése és a magyar űrmisszió volt.

Az előadásnak ismét a Zeneiskola Hangversenyterme adott otthont, ahol valamennyi gimnáziumi tanulónk jelen lehetett. Ferencz Orsolya nemcsak érdekes dolgokról beszélt, de tette mindezt lendületes és valóban érdekfeszítő módon. Megtudhattuk, hogy jelenleg körülbelül 10 ezer működő műhold kering a fejünk felett (elgondolkodtató, hogy ennek nagyjából 60-70%-a egyetlen ember tulajdonában van), hogy az űrkutatás oly sokrétű, hogy valamennyi hivatás kapcsolódhat hozzá, illetve, hogy kis hazánk az űrben nem is olyan kicsi. Büszkék lehetünk, hiszen Bay Zoltán neve éppúgy nemzetközileg ismert a témában, mint Farkas Bertalané, aki Magyarországot képviselve gondoskodott róla, hogy 7. országként lépjünk ki az világűrbe. 2018-ban a Külügyminisztérium nagyot álmodott, amikor újabb magyar űrprogramot indított. Ha minden igaz, jövő héten az álom beteljesül, hiszen Kapu Tibor június 8-án, a kilövést követően teljesítheti küldetését.

Ferencz Orsolya elmondta, hogy a kiválasztott asztronauta 2022-ben jelentkezett a programba. A rengeteg teszt, vizsgálat és próbatétel után tavaly májusban választották ki őt a nagy kalandra, amelynek során 30 tudományos kísérletet hajt majd végre 10 tudományágban. A küldetésen három másik űrhajóssal utazik majd egy Dragon űrhajó fedélzetén, hogy aztán a Nemzetközi Űrállomáson részese lehessen az egyik legnagyobb tudományos projektnek. Ehhez a misszióhoz nemcsak fizikailag, mentálisan és szociálisan kell rendkívül jól teljesítenie, de megfelelő szaktárgyi ismeretekkel is bírnia kell. Nem csoda hát, ha a programot hosszú felkészítő időszak előzte meg.

Valóban kemény napok várnak majd Kapu Tiborra és társaira, hiszen küldetésük során meg kell küzdeniük a folyamatos kisvérköri folyadéktúlnyomással, az űrnáthával, az időérzékelés és a látás potenciális romlásával, az izomzat sorvadásával. Utóbbi csökkentésére minden nap 2 órát edzenek, miközben saját kutatásuk mellett az űrállomás fenntartásával kapcsolatos teendőket is el kell végezniük, feladataik éppen ezért 5 perces időkeretbe vannak leosztva.

Hiába a sok teszt és felkészülés, kiszámíthatatlan, hogy az űr milyen reakciót vált ki az asztronauták szervezetéből. Egy biztos, Kapu Tibor mellett 15 millió magyar áll majd büszkén. Nemcsak, mert magyarként vesz részt egy olyan küldetésben, ahol hazai tudósaink szürkeállománya meghatározó szerepet játszik, vagy mert az ugyancsak magyar fejlesztésű űrbiztos csokoládéval is meglepi majd társait, hanem azért is, mert az ő személyén keresztül minden diák számára kézzelfogható valósággá válik, hogy az álmok igenis megvalósíthatóak! Csak tennünk kell értük.