A sashegyi.hu a működéshez elengedhetetlenül szükséges sütiket használ. A beágyazott
külső tartalmakhoz rendelt sütik mint például a Google Naptár, Youtube/Facebook videók, Google Fotók,
az őket üzemetető oldalak hatáskörébe tartoznak. A weboldal használatával hallgatólagosan is
beleegyezem az iskolával kapcsolatos külső tartalmak beágyazásába illetve a működtetéséhez szükséges
sütik elhelyezésébe és használatába.
2026. június 5.-én gálával ünnepeltük iskolánk fennállásának 125. évfordulóját. Az igazgatói beszédet a fenntartó méltatása követte, dr. Pánczél János tankerületi igazgató úr köszöntötte az egybegyűlteket. Színvonalas műsorral leptük meg a vendégeinket, a műsor bepillantást engedett iskolánk művészeti tevékenységébe. Nagy örömünkre szolgált, hogy eljöttek az elmúlt évtizedek dolgozói, pedagógusai, akik nagyon sokat tettek azért, hogy az iskola fejlődjön. Kiállítást rendeztünk a 125 év nagy pillanataiból, olyan relikviákkal, amelyek meghatározói voltak a múltunknak. A napot egy állófogadás zárta, ahol kötetlenül fel tudtuk eleveníteni a közös emlékeket.
A rendelet 2025.02.09-es módosítása értelmében a szakorvosi igazolásoknak tartalmaznia kell az érvényességét és a diéta pontos megnevezését is. A rendeletben nem szereplő szakorvosok által kiállított igazolást vagy háziorvosi (gyermekorvosi) igazolást 6 hónapig tudunk elfogadni (kivéve gluténmentesség esetében). Ebben az esetben javaslom, hogy a szakorvosi vizsgálat időpontját figyelembe, a nyár folyamán szerezzék be háziorvosuktól az igazolást, hogy szeptemberben még érvényes legyen. Lejárt igazolást nincs módunkban elfogadni. Az igazolás alól kizárólag a sertéshúsmentes és lakto-ovo vegetáriánus speciális étrendet igénylő fogyasztók esetében tudunk eltérni.
Kizárólag a fent leírtaknak megfelelően tudjuk csak elfogadni az említett szükséges dokumentumokat, amelyek megléte elengedhetetlen a diétás étkezés biztosításához.
Ahhoz, hogy az első tanítási napon tudjuk már biztosítani a leendő étkezők számára a megfelelő diétás/speciális étrendet, a dokumentumoknak 2026.08.21. péntekig be kell érkezniük hozzánk hiánytalan formában.
Amennyiben a fenti időpontig nem érkeznek be a szükséges papírok, akkor már csak atanévkezdés második hetében tudjuk majd biztosítani a diétás étkezést. Vegyék figyelembe, hogy ezt követően a diétás étkezők rendszerbe való felvétele a már megszokottaktól eltérően, akár 3-5 munkanap átfutással történik szeptember elején.
Kérem, hogy a fent írtakról, amennyiben van rá módjuk, már a beiratkozáskor értesítsék a szülőket/gondviselőket, hogy a tavasz-nyár folyamán bejussanak szakorvoshoz, ha szükséges.
A jelenlegi étkezőink esetében is szükségünk van új szakorvosi igazolásra, amennyiben az szeptemberig lejár vagy módosul. Esetükben csak diétaváltozáskor vagy adatváltozáskor szükséges új szülői/fogyasztói nyilatkozatot kitölteni az eddig is megszokott módon.
Köszönjük szépen segítő együttműködésüket.
Kérdés, kérés esetén keressenek minket bizalommal!
Idén ismét rendhagyó módon emlékeztünk meg a trianoni békediktátumról. Iskolánkban hat határon túl született tanítónő és tanárnő tanít. Velük készítettek egy-egy rövid interjút a 11. osztály diákjai Szentmiklóssy-Kovács Zsuzsanna és Dr. Balázs József segítségével. Az interjúkból pedig Hamvas Borisz egy rövidfilmet is készített, melyet az iskola diákjai a mai nap folyamán megtekinthettek. Köszönjük a szereplőknek, hogy megosztották velünk tapasztalataikat, a készítőknek pedig az elkészített videóért!
Ruzsinszki Péter megtisztelő meghívásának eleget téve, 2026. május 14-én részt vettünk a váci Piarista Kilátó Központ által szervezett, rendkívül tartalmas szakmai napon. Az intézménynek a város történelmi szívében fekvő, impozánsan felújított ferences kolostor épülete ad otthont, amelynek falai között a múlt értékei és a jövő innovatív törekvései találkoznak.
Küldetés és vízió
A központ elsődleges célkitűzése a Dunakanyar régióban élő és tanuló, 13–33 év közötti fiatalok támogatása. Tevékenységük fókuszában az életút-építés, a tudatos pályaorientáció, valamint a munkaerőpiaci integráció elősegítése áll. A szakmai nap során bizonyságot nyert, hogy az intézmény híre már túllépett a régió határain: országszerte, sőt a határokon túlról is érkeznek megkeresések. Küldetésük nemes és egyetemes:
Segíteni minden fejlődni vágyó fiatalnak abban, hogy rátaláljon saját hivatására és méltó helyére a világban.
A 2018-ban indult kezdeményezés helyszínválasztása szimbolikus jelentőséggel bír: a kolostor épülete önmagában is hívó szó, amely egy nemes közös ügy érdekében közösségbe hívja az érintetteket.
Szakmai módszertan és fejlesztési irányok
A központban elhivatott szakemberek – köztük gyógypedagógusok és pszichológusok – összehangolt munkája zajlik, két fő pillérre támaszkodva: az egyéni tanácsadásra és a csoportos fejlesztésekre.
A szakmai munka alapját az egyedi utak és a leghatékonyabb módszertanok folyamatos kutatása adja. Az elméleti tudást a gyakorlatban is tesztelik, az eredményeket pedig publikációkban, tanulmányokban rögzítik, ezzel is igazolva fejlesztéseik hatékonyságát a célcsoport körében.
A szakmai nap programja és tanulságai
A rendezvény délelőtti szakasza az egyéni kliensút bemutatásával vette kezdetét, amelyet három párhuzamos műhelymunka követett:
Életpálya-kompetenciák kérdőív: Megismerhettük az intézmény saját fejlesztésű, önbevalláson alapuló diagnosztikai eszközcsomagját, amely pontos tükröt tart a fiatalok képességeiről.
A gyógypedagógia szerepe: Külön figyelmet kaptak a „kettős különlegességű” (tehetséges, ám valamilyen területen támogatást igénylő) fiatalok. Itt nem a sablonos minták követése, hanem az egyén aktuális állapotához igazodó, rugalmas fejlődési út kijelölése az elsődleges.
„Semmit nélkülük”: E jelmondat jegyében a szakemberek a gyermek érdekeit mindenek fölé helyezve, a szülőkkel szoros egységben, egyfajta „ideális hármas egységet” alkotva dolgoznak.
A szakmai délelőtt egyik legmeghatározóbb eleme a személyes kísérés módszertanának bemutatása volt. Ez a piarista szellemiségből és az Isten-ember kapcsolat mélységéből táplálkozó szemléletmód akár több éven át tartó, támogató „ernyőt” biztosít a fiatalok számára.
A folyamat két fő vonulaton – a tanulmányi előmenetelen és az elhelyezkedésen – keresztül segíti az önismeret elmélyítését és a realitásérzék fejlesztését.
Csoportos programok és összegzés
A délután folyamán a „KÉSZEN ÁLLOK” és a „Nagybetűs ÉLET” programokba nyerhettünk betekintést. A „Készen állok” sorozat egy havi rendszerességű, csoportos fejlesztési forma, amely öt meghatározó állomáson vezeti végig a résztvevőket:
Önismereti modul
Pályaismereti blokk
Társasjáték-alapú élethelyzet-szimulációk
Munkaerőpiaci felkészítés
A „PERON” nevezetű záró állomás
A napot Ványi Lászlóné főigazgató asszony (Váci EGYMI) gondolatai foglalták keretbe. Szavai rávilágítottak az intézmény mélyebb lényegére: a mai, sokszor kaotikus világunkban felbecsülhetetlen értékkel bírnak azok a szigetek, ahol az összefogás, az egymásra figyelés és a gyermekek mindenek felett álló érdeke ilyen harmonikus egységben valósul meg.
Iskolánk csatlakozott a „Life Skills Lab” nemzetközi eTwinning projekthez, amelynek célja a diákok 21. századi készségeinek fejlesztése. Ez az innovatív, három hónapos projekt a 14-19 éves diákok alapvető életkészségeinek fejlesztésére összpontosít.
A projekt Schneider Szilvia tanárnő irányításával és 6 diák – Szlimák Réka, Vajda Dóra, Káplán Anikó, Ruzsics Emma, Oláh Anna és Felisi Marco – aktív részvételével valósul meg.
A projekt keretein belül a diákokat az aktív állampolgárság a tudományos műveltség a matematikai gondolkodás, a természettudományok a digitális kompetencia területeken támogatják és arra ösztönzik őket, hogy megoldásokat találjanak valós problémákra.
Az Életvezetési Laboratórium / Life Skills Lab c. projektben a diákoknak lehetőségük nyílik különböző kultúrákkal együttműködni nemzetközi vegyes csapatokban. Örményország, Tunézia, Románia, Magyarország és Törökország iskolái vesznek részt a projektben. Ezáltal a diákok tudatosítják az európai polgárságot, és megtanulják felelősségteljesen és hatékonyan használni a digitális eszközöket.
A projekten keresztül, amely szórakoztató, kreatív és könnyen megvalósítható tevékenységeken keresztül valósul meg, a diákok olyan egyénekké válnak, akik tanulnak, alkotnak és megosztanak. Iskolánk célja, hogy diákjait ne csak tanulmányi téren, hanem az életvezetési készségekkel is felvértezze a Life Skills Lab eTwinning projekten keresztül, melyek felkészítik őket az életre.
Az évkönyv 1901-től dolgozta fel az iskola múltját. Hihetetlen történetek, nagy pedagógus egyéniségek rajzolódnak ki előttünk: érdekes olvasmány nem csak sashegyiseknek! 2001-ben lelkes csapat gyűjtötte össze 100 év történeteit.