Vissza a friss hírekhez...
A megalázás sebei – van kiút a cyberbullying világából?
Dr Batár Levente, az Aszódi Evangélikus Petőfi Gimnázium tanára, egyben az ELTE PPK óraadója pénteken elhangzó előadásában azt sugallta, hogy legyünk pozitívak ebben a kérdésben, van kiút! De mi is az a bullying, cyberbullying, ami pedagógusként és szülőként is aggasztónak tűnik?
Az MTA középiskolai alumni programjának soron következő előadója november 10-én tartott egy rendhagyó órát intézményünkben, illetve - a TWMI támogatásának hála -, a zeneiskola hangversenytermében ebben a témában. A címben szereplő bullying zaklatást, megalázást, bántást jelent, a pszichológiában a fenti angol kifejezés honosodott meg, bár számos magyar megfelelő is rendelkezésünkre állna. Ezen az alkalmon megtudtuk, hogy a bántalmazás egyaránt lehet fizikális, verbális, vizuális, kapcsolati, illetve cyberbullying. Utóbbi alatt azt a kategóriát értjük, amikor valamilyen technikai eszköz segítségével történik a bántás, megalázás. A technikai eszközök pedig szinte kínálják magukat a Z és a α generáció számára. Kutatások szerint hazánkban körülbelül 7 órát töltünk átlagosan az internet előtt naponta, így aztán könnyen válhatunk áldozataivá, vagy akár okozóivá ennek a folyamatnak, médiatudatosság híján gyermekeink pedig még inkább belekeveredhetnek ilyen ügyekbe. A közösségi média, a chat, az sms, a különböző fórumok, számítógépes játékok mind-mind terepeivé válhatnak ennek a fajta bántásnak, sőt akár az email is beállhat a sorba. A legnagyobb problémát az jelenti, hogy ezeken a helyeken a kamaszok teljesen magukra vannak hagyatva, ide a szülő szeme nem lát el. Persze, kell, hogy legyen a világnak ilyen része is, hiszen vitathatatlan, hogy ez hozzátartozik a felnőtté váláshoz. Minden generációnak voltak, és lesznek felnőttmentes övezetei. Nem megoldás tehát eltiltani a tinédzsereket az újmédiától vagy akár a digitális eszközöktől.
Írásomban említettem már, hogy a digitális zaklatás témájában legveszélyeztetettebbek épp a fiatalok. A tinédzserkorban elszenvedett bántás negatívan hat a társas készségek fejlődésére, egyértelműen árt az önbecsülésüknek, szorongáshoz, sőt depresszióhoz vezet. Hogyan védjük meg őket? Meggyőződésem, hogy az őszinteség, a bizalom és a tudás a kulcs. Ha őszintén elmondjuk a felnövő generációnak, hogy mire kell vigyázniuk, felvértezzük őket az újmédiával kapcsolatos tudnivalókról és bizalommal fordulunk hozzájuk, akkor le tudják győzni a rájuk leselkedő veszélyeket.
John Connor és a Skynet kora, avagy kell-e félni az MI-től?
A Terminátort idéző cím egy igen érdekes témával foglalkozó előadás kapcsán fogalmazódott meg. Október 24-én iskolánk Dr. Cserey Györgyöt, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológia és Bionikai Karának dékánját látta vendégül az MTA Középiskolai Alumni programjának keretében.
A rendhagyó informatikaóra egyszerre foglalkozott a jelen eredményivel és a jövő prognosztizálásának lehetőségeivel. Korunk, a IV. ipari forradalom időszaka olyan technikai újdonságokkal bír, hogy bizony néhány jóslat szerint ideje olyan átképzések után néznünk, amelyek azokra a területekre koncentrálnak, ahol a számítógépek viszonylag rosszul teljesítenek. Az ipari robotok már természetes részét képezik a termelésnek, a mobil robotok kora azonban még csak most virrad. Hamarosan az informatika olyan gépeket tud majd felmutatni, ahol az MI – mintegy interfészként – találkozik a valósággal. Ennek ékes példája az autonóm járművek fejlesztése, amely ugrásszerű volt az utóbbi évtizedben. Az első ilyen járművek számára rendezett DARPA verseny 2004-ben még sikertelennek bizonyult, ma viszont már a TESLA is teszteli az önvezető rendszert. Az a Tesla, melynek atyja Elon Musk az Open AI megszületésekor is bábáskodott. Ez utóbbi szervezet létrejötte mögött az a szándék fogalmazódott meg, hogy egy oly veszélyes dolog, mint a Mesterséges Intelligencia ne kerülhessen egy kézbe, hanem mindenki hozzáférhessen. Az MI veszélyességét, illetve az abban rejlő lehetőségeket nem csak a tudósok, de a világ vezetői is felfedezték már. Vladimir Putyin, orosz elnök például úgy nyilatkozott, hogy az az ország lesz a világ ura, amelyik elsőséget szerez a fejlesztésében.
S hogy mitől ilyen ijesztő? Nem attól, hogy diákjaink elfelejtenek tanulni, hiszen a ChatGPT-vel a zsebükben egyre kevésbé lesz szükségük memóriából előhúzható ismeretekre. Ez a kisebbik baj. A fegyverkezés támogatására éppúgy képes ez a rendszer, mint a megfigyelésre, a cenzúrára, előítéletek előidézésére vagy a manipulálásra, ám képtelen a jó és rossz közötti különbségtételre. Miközben mi legkisebb logikai döntésünket is átszűrjük egy végső, érzelmi szűrőn, addig ez a gép protokolljának nem lehet része. Mindenben jobb lehet az MI, mint az ember, de sosem lehet emberibb. Ettől veszélyes. Ugyanakkor ostobaság lenne elvetni, hiszen óriási eredményeket érhetünk majd el vele a gyógyszeripar, az űrbányászat, sőt a mindennapi élet terén. Nem megsemmisíteni kell tehát, hanem megtanulni felelőséggel fejleszteni.
A jövő biztos, hogy nagyon gyors változásokat fog hozni. Ezek a változások állandó megújulást, folytonos tanulást igényelnek majd. Fel kell készülnünk erre, gyakorolni kell a tanulást, amire az iskola kiváló terepet nyújt! Ha mi kicsiben nem is tudjuk megoldani az MI-biztonság kérdéseit, abban van szerepünk, hogy felkészítsük az új kihívásokra a diákok által képviselt generációt. Ha nem is lehetünk John Connorok, azért tehetünk annak érdekében, hogy ne kelljen tartanunk a Skynettől!
Popkultúra és tudomány
Október 19-én délelőtt a humán tudományoké volt a főszerep a Sashegyi Sándor Általános Iskola és Gimnáziumban. Földváry Kinga, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem docense másodszor látogatott el hozzánk. Tavaly Shakespeare művészete kapcsán beszélt az irodalom adaptációs lehetőségeiről, idén pedig a populáris kultúra témájában nyűgözte le diákjainkat és tanárainkat az MTA középiskolai Alumni programjának köszönhetően. Az előadásnak ezúttal is a TWMI hangversenyterme adott otthont.
A téma számos kérdést vet fel. Földváry tanárnő először azzal foglalkozott, hogy vajon a népszerű kultúra felhasználói be merik-e vallani, hogy ennek a színes, folyton változó és izgalmas anyagnak fogyasztói, hiszen teljesen társaságfüggő, hogy az adott körben épp „menő” vagy pont „ciki” a populáris kultúra egy-egy szegmensének kedvelése. Ugyanakkor az sem definiálható pontosan, hogy mit értünk kultúra alatt, és vajon hogyan különíthető el ennek népszerű változata a magasabb szintű válfajtól? A határvonal nem húzható meg élesen, sőt sokféleképpen kerülnek át alkotók az egyik kategóriából a másikba. Az viszont kijelenthető, hogy bizonyos szempontok alapján szemlélve a két változatot kirajzolódnak különbségek. A magas kultúrára jellemző igényes és művészi kidolgozás biztos, hogy több jelentésréteget hordoz, szemben a populáris kultúra könnyed, egyszerűségél, amely legfőbb ismérve, hogy elvarázsol, élményt nyújt. A kutatások megállapították, hogy ez a kultúra műfajokban gondolkodik, közérthető, képes tömegeket megszólítani, kortárs vágyaknak és félelmeknek ad hangot, kedveli az ismétléses variációkat (akár a sorozatokat), és szívesen adaptál ismert témákat, történeteket. Mindez biztosítja számára, hogy valóban többen forduljanak hozzá egy adott korban. Amennyiben sikerül ezen céljait értékálló módon elérnie, vagyis későbbi korokban is népszerűnek bizonyul, befogadja a kánon, és maga is részesévé válik a magas kultúrának. Persze, lehet, hogy addig el kell viselnie néhány pejoratív megjegyzést. Különösen érdekes volt a fanfiction gondolatával való játék ezen a rendhagyó órán, ami egyszerre hozhatja játékba akár Lokit, a Marvel univerzumból, illetve a Disney jól ismert hókirálynőjét, Elzát egy közös történetben.
Az előadás egyik fő kérdésének bizonyult, hogy vajon létezhet-e olyan tudományterület, amely ezzel a témával foglalkozik. Földváry tanárnő valójában már a kérdés feltételekor választ is adott, hiszen tudományos igénnyel beszélt szűk egy órában a popkultúráról. A tény, hogy sokakat foglalkoztat ez a világ szintén indokolja a megfelelő szintű vizsgálatot. köszönjük, hogy egy picit beleláthattunk ebbe a munkába!
Új esély a műanyagnak
Idén az MTA Középiskolai Alumni programjának első alkalmán dr Ronkay Ferenc, a BME és a
Nyíregyházi Egyetem oktatója tartott előadást 2023.10.13-án iskolánk gimnáziumi osztályai számára.
Témája címéül a Polimerek és hulladékgazdálkodás szavakat választotta. Bevallom őszintén, a
polimer kifejezés használata első hallásra meglehetősen ijesztőnek tűnt, hiszen kémiai tematikát
sugallt, amit kevesen értenek akadémiai szinten – számomra ez a tárgy már a gimnáziumban is
nehéznek tűnt.
A tanár úr hamar megnyugtatta a hallgatóságot, hogy érthető és gyakorlatias előadást fog tartani.
Tartotta a szavát, hiszen rögtön egy interaktív kérdéssel indított, amikor letesztelte, hogy a jelenlévők
közül kik kapcsolnak pozitív, és kik negatív érzéseket a műanyag főnévhez. Utóbbiak elsöprő
többséget alkottak. A szerencsétlen megítélést popzenei példákkal is igazolta az előadó, aki egyben
felhívta a figyelmet az anyag nagyszerűségére is. Megtudhattuk, hogy a közhiedelemmel ellentétben
csupán 39%-át használják csomagolásra, a többit hosszabb távon aknázza ki az emberiség. Az is
fontos, hogy a sokat szidott PET-palack – ami valóban nagy veszélyt jelent a tengerek, óceánok
élővilágára – 450 éves, rendkívül ijesztő lebomlási ideje csupán extrapoláció – kikövetkeztetett adat,
tehát korántsem biztos. Az azonban 100%, hogy jelenléte a természetben kifejezetten káros, tehát
tennünk kell ellene!
A szelektív gyűjtés a megelőzést segíti, a már kijutott hulladékot pedig újra össze kell szedni.
Döbbenetes képeket láthattunk arról, a Pet-palackokból álló szemétmennyiségről, amit természetes
vizeink ringatnak. Az előadás során annak is utánajártunk, hogy mi készülhet a begyűjtött
műanyagból. A tanár úr nem csak beszélt a lehetőségekről, de be is mutatta azok egy részét, a
csomagolási termékeken túl, kezünkbe foghattuk az újrahasznosított pántolószalagot éppúgy, mint a
partvist. Azt is megtudhattuk, hogy a feldolgozott „szemét” nem csupán rosszabb, de akár jobb
minőségű anyagot is eredményezhet. Ennek demonstrálására egy televízió készülék hátsó borítóját
hozta el nekünk Dr Ronkay.
A negyvenöt perces előadás során mindannyian megtanultuk, hogy a műanyagot nem elsősorban
száműznünk kell az életünkből, hanem meg kell tanulnunk azt felelősséggel használni. Ennek első
lépése, hogy megértsük, a műanyag nem az eldobható szinonimája!
Évnyitó: 2023. szeptember 1., 8 óra.
Többet utazott a nadrágom, mint én?
Az MTA Alumni program idei utolsó előadójaként Radics Zsolt jött el a Sashegyi Sándor
Általános Iskolába és Gimnáziumba. A Debreceni Egyetem Társadalomföldrajzi és
Területfejlesztési Tanszékének oktatója máj. 30-án látogatott el hozzánk, illetve a TWMI
hangversenytermébe. Bár előadásának címe első pillantásra kicsit ijesztőnek hatott (A globális
világgazdaság átalakuló földrajzi keretei), az átadott ismeret sokkal inkább tűnt érdekesnek és
gondolatébresztőnek, mint rettentőnek.
Már a nyitó kérdés is döbbenetes eredményre vezetett. Radics tanár úr megkérdezte, hogy
van-e köztünk olyan hallgató, aki bizonyos benne, hogy csak hazai készítésű terméket
fogyasztott reggelire. Aztán ahogy részletezte, hogy mit is értünk „tisztán hazai” alatt szép
lassan lekerültek a magasba emelt kezek. Hirtelen megértettük, hogy a gazdaságföldrajz
valóban behálózza a mindennapjainkat. Különösen érdekes volt a magyar informatikus-orvos
példája, aki indiai betegeken hajt végre távvezérléssel agysebészeti beavatkozásokat.
A rendhagyó földrajzóra a továbbiakban két alapvetésre épült. Kissinger gondolatára,
miszerint egy ország hatalmát nem a területe, hanem a technológiai fejlődése határozza meg,
illetve Bill Gates híresmegállapítására, amelyben megfogalmazta, hogy az internet
megjelenésével ledőlnek a földrajzi korlátok.
Az alapfogalmak megismerése után, a világgazdaság kapcsán annak megjelenési formáit
vettük számba. Igazán érdekes volt egy farmernadrág útjának végig követése attól a
pillanattól, hogy gyapotként leszedik Kazahsztánban, majd a fonal, illetve az anyag török,
lengyel, tajvani, francia kalandján keresztül egészen odáig, hogy Németországban a boltok
polcain hordható, címkézett, márkás ruhadarabként a vevők elő kerül. Ez a szinte földkörüli
utazás juttatott el minket a globális zsugorodás fogalmához. Az oximoronként ható kép alatt
azt a jelenséget értjük, amely lehetővé teszi, hogy óriási távolságokat tegyünk meg a bolygón
nagyon rövid idő alatt, ami a múlt lassú, hosszadalmas közlekedésével szemben bizony úgy
hat, mintha a glóbusz mérete csökkent volna, pedig valójában csupán a technika fejlődött.
Az előadás fontos részét képezte a gazdasági folyamatok hátrányai elleni védekezés
lehetőségeinek feltérképezése. A gazdasági összefogás mellett a domináns folyamatok
megcsapolásának lehetőségéről beszélt Radics tanár úr.
Az előadás az egyénből indult ki, majd ide is tért vissza a végén. A Danone elleni nyugat-
európai és magyarországi reakció összehasonlításából megtanultuk, hogy az egyes ember,
illetve az egyes emberekből szerveződő közösségek is hatással lehetnek a világgazdaságra. Az
50 perces rendhagyó óra után megkérdőjelezhetetlenül elhittük, hogy a földrajz valóban a
világról szól.
Államalapítás a történész szemével
Iskolánk az MTA Alumni előadássorozatnak hála, ezúttal egy történészt köszönthetett falai között.
Thorockay Gábor, habilitált egyetemi docens, az ELTE BTK oktatója május 15-én látogatott el hozzánk,
illetve a TWMI hangversenytermébe, ahol a magyar államalapításról tartott előadást.
A tanár úr az államszervező harcokról, majd a rendelkezésre álló forrásokról beszélt. Thietmar,
Ademar és Hartvik írásai után a Nagyharsányban talált ezüstdénár tanulságaira tért ki. A lelet egy
1968-as építkezés során, teljesen véletlenül bukkant elő a földből. Ennek köszönhető, hogy mára
bizonyságot nyert, nem csupán a lengyelek kaptak annak idején lándzsát koronázási ajándékként – és
egyben egyfajta függőségi viszonyra emlékeztető jelként – a német császártól, hanem a mi Szent
Istvánunk is. A lándzsának ugyan a történelem viharai közepette nagyon hamar nyoma veszett, képi
megjelenítése megmaradt nem csupán az említett pénzérmén, hanem az államalapító koronázási
palástján is. A lándzsa után a Szent Koronáról tudhattunk meg érdekes tényeket. Számomra teljesen
új volt az a feltételezés, miszerint a görög, női korona az államalapító uralkodó fejereklyéjét kaphatta
meg felülre, a latin keresztpántok formájában talán III. Béla korában, s így alakult ki a korona ma
ismert formája. Az előadás következő részében az államszervezet került középpontba.
Megismerhettük a híres Árpád-kor kutató, Kristó Gyula mára bizonyított feltételezését, miszerint
jelentős területi eltérés mutatkozik a vármegye és a várispánság között. Szintén izgalmas volt a föld-
favárak keletkezésének története, aminek feltárása szintén meglepetésekben gazdag volt.
A társadalom tekintetében is tartogatott az előadás néhány meglepetést. Azt még mintha hallottam
volna korábbi történelmi tanulmányaim során, hogy a szabad státuszú lakosok három lopás után
szolgai sorba kerültek, de arról biztos nem tanultam korábban, hogy ugyanez a sors várt azokra a
férfiakra is, akik szolganőt vettek feleségül, illetve akiket háromszor kaptak rajta azon, hogy ebből a
rétegből származó partnerrel kerültek parázna viszonyba.
A fentiekből kitűnik, hogy Thorockay Gábor előadása valóban rengeteg érdekességet tartogatott a
hallgatók számára. Tanárok és diákok egyaránt élvezték.
Köszönjük a lehetőséget!
A végtelenbe és tovább – járműmérnöki ötletek a Sashegyiben
A Magyar Tudományos Akadémia Alumni program keretén belül ebben a tanévben második előadóként Zöldy Máté habilitált járműmérnököt, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem tudományos főmunkatársát üdvözölhettük a Sashegyi Sándor Általános Iskola és Gimnáziumban. Középiskolás diákjaink ezúttal a környezettudatos műszaki tudományokba nyerhettek bepillantást. A rendhagyó óra a Benzin, ára, hidrogén – izgalmas kihívások a járműmérnök előtt a fenntartható közlekedésért címet kapta.
Április 26-án a Zeneiskola Hangversenytermében tartott hatvan perces programon valamennyi diákunk részt vehetett. Dr. Zöldy óráján először a pályaorientáció kapta a főszerepet, majd a XXI. század kihívásait tekintettük át. Ezt követően a BME képzésétől, a “zöld hibrid” lehetőségeiről, illetve a járműmérnök feladatairól volt szó.
Nagyon tetszett, hogy az előadás valóban “nekünk szólt”, hiszen Nicola Tesla és Szoboszlai Dominik mellett például Leidinger István, Pomáz polgármestere is bekerült a kivetített bemutatóba, illetve nagyon fontos gondolatot fogalmazott meg a tanár úr, amikor azt javasolta a hallgatóságnak, hogy legyenek tisztában céljaikkal, jelöljék ki azokat, öntsék őket szavakba és tudatosan haladjanak feléjük.
Ugyancsak érdekesek voltak a bemutatott, úgynevezett észlelő járművek. Az anekdotákkal színesített történeti áttekintésből megtudhattuk, hogy mi áll a biztonsági öv megszületésében hátterében, hogy mi az a gondolkodó infrastruktúra, a támogatott döntéshozatal, illetve képet kaptunk a tudatos fenntarthatóságról.
Ez utóbbi jegyében volt szó az elektro-hidraulikus zöld hibrid, az elektromos hajtáslánc, valamint az alternatív és szintetikus üzemanyagok lehetőségéről. Többek között hallhattunk a tüzelőanyag-cella, a hidrogén, illetve a hulladék üzemanyagcélú felhasználásának lehetőségéről. A diákoknak volt lehetőségük kérdéseket feltenni, illetve reagálni az elhangzottakra.
Az előadás végén Zöldy Máté saját pályája ismertetésén keresztül mutatta be a járműmérnökök munkáját. Kiderült, hogy az egyetem jelenleg is több neves céggel áll szerződésben, amelyek szeretettel várják a pályakezdő fiatalokat. Nem lennék meglepve, ha az előadás után többen is kedvet kaptak ehhez a hivatáshoz.
Köszönjük a lehetőséget!
Számít-e, hogy mit evett reggelire Justin Bieber?
A Magyar Tudományos Akadémia Középiskolai Alumni Programjának köszönhetően idén is rendkívüli tudósok segítségével okosodhatnak diákjaink a Sashegyi Sándor Általános Iskola és Gimnázium falain belül. A jelenlegi tanévre tervezett előadássorozatot dr. Speer Gábor endokrinológus rendhagyó „biológia-informatika” órája nyitotta meg április 21-én.
Dr. Speer Gábor, a Semmelweis Egyetem Klinikai Orvostudományok Doktori Iskolájának témavezetője igen izgalmas címet adott előadásának. A „Justin Bieber reggelije – da Vinci Xi: Te is választhatsz! Avagy, meggyógyít-e a az okostelefonom?” elnevezés sokakat felcsigázott. Hála istennek, nem csupán a cím volt érdekes, rengeteg hasznos és fontos információt tudhattunk meg e-egészségügy témában.
Az információs társadalom és a kritikai gondolkodás összehangolásának jelentőségéről épp úgy hallhattunk, mint a mesterséges intelligenciával kapcsolatos aggályokról. Előbbi téma kapcsán láthattunk UV-lámpákkal felszerelt autómodelleket, és megismerkedhettünk a laposföld-hívőkkel is. Sokan megdöbbentünk, amikor az előadó felhívta a figyelmet arra a szomorú tényre, hogy a betegek 50%-a napjainkban egyáltalán nem érti az orvos utasításait, sőt többnyire azt sem tudja megmutatni, hogy hol van a beteg szerve.
De miként került ide Justin Bieber? Sajnos, úgy tűnik, hogy bár arról nincs fogalmunk, hogy a NASA által Percynek becézett Mars-járó milyen felfedezéseket tett az elmúlt időszakban egy idegen bolygón, arról viszont két kattintással bármikor pontos beszámolóval tudunk szolgálni, hogy mit fogyasztott ébredés után a kanadai énekes.
Az előadás második felében olyan fejlesztésekkel és applikációkkal ismerkedhettünk meg, amelyeknek valóban fontos szerepük lehet egészségünk megőrzésében és fejlesztésében. Láttunk okos vércukormérőt és még okosabb gyűrűt, beszélgettünk a távgyógyászat lehetőségeiről és veszélyeiről, illetve a VR-technológia rehabilitációban betöltött szerepéről.
Dr. Speer Gábor 60 perces előadásán megtanultuk, hogy a kritikai gondolkodás nem vált kevésbé fontossá az információs társadalomban, sőt úgy tűnik, fejlesztése most fontos igazán. Erről biztos nem kell tovább győzködniük a tanároknak a jelenlévő 60 9. és 10. évfolyamos diákot. Arra a kérdésre is választ kaptunk, hogy lehet-e még nagyobb szerepük az okoseszközöknek egészségünk védelmében, a válasz pedig egyértelműen igen. Lehet, van és lesz is szerepük. Egyre több.
Köszönjük a lehetőséget!
2023 - KIFIR egyeztetett felvételi jegyzék
hivatalos végeredmény (a felvételt nyertek listája)
Tanulmányi terület kódja: 001, Emelt szintű angol nyelvi képzés
- 72616856778
- 72677943987
- 72797230739
- 72788352026
- 72668610603
- 72679186148
- 72752280911
- 72666434552
- 72796575358
- 72684921522
- 72732935962
- 72649903003
- 72913936668
- 73329567130
Tanulmányi terület kódja: 002, Emelt óraszámú magyar- és történelemoktatás
- 72721481914
- 72783940876
- 72689195258
- 72616857846
- 72616857425
- 72785010080
- 72783305865
- 72623847723
- 72806428595
- 72682130369
- 72679192243
- 72680711115
- 72679099220
- 72674902588
ANGOL NYELVI VERSENY 7. ÉVFOLYAMON
Az idén is megrendeztük a 7.évfolyam számára az angol nyelvi versenyt. A teszt szövegértési és nyelvhelyességi feladatokból állt.
Helyezettek:
- Illyefalvi Rados 7.b.
- Kormos Roland 7.a.
- Sasadi Rebeka 7.a.
- Marton Marcell és Balogh Barnabás 7.b.
Nagyon ügyesek voltatok! Gratulálunk!
Rácz Melinda, angoltanár
Zrínyi Ilona Matematikaverseny
Almási Levente a 3.b osztály tanulója nyolcadik lett a Zrínyi matekverseny Észak-Pest vármegyei fordulójában.
Az országos döntőbe ezzel sajnos nem jutott be, de így is méltán lehetünk rá büszkék!
Gratulálunk Levi!
„Este jó…” című iskolai rajzverseny Lukács János emlékére
A hetekben zajlott iskolánkban a Lukács János Képzőművészeti Emlékverseny zsűrizése.
A téma a család volt, „Este jó…” címmel.
Sok gyönyörű alkotás született, egyediek, érdekes mondanivalóval, változatos
eszközhasználattal, technikával.
Az 1. osztálytól a 12. osztályig beérkezett alkotások közül 54 díjat osztottunk ki, melyek közt
több megosztott helyezés is lett a színvonalas műveket látva.
Elismerő Pedagógusi Különdíjat kapott két kollégánk is: Páll Judit és Zilahiné Szegő
Viktória tanítónők az alapos és sokrétű felkészítő munkájukért.
Készültek vers- és meseillusztrációk, jelenetek a saját család életéből, illetve képzeletbeli
családi történetek. Sokféle érzelem, harmónia, indulat is kifejeződik. A gyerekek nagyon
érzékletesen ábrázolták az elégedettséget, a harmóniát, összetartozást, de ugyanolyan
kézzelfoghatóan a magányt vagy a szétszakítottságot. is. Míg a kisebbek szívesebben
jelenítettek meg állattörténeteket, a nagyobb korosztályban (felső tagozat, gimnázium) sokan
a különböző generációk közötti kapcsolatot vagy más képzőművészeti alkotást dolgoztak fel.
A kiállítás megtekinthető az iskola folyosógalériáján, illetve egy kis betekintést most is
kapnak a fényképekkel.
Gratulálunk minden díjazottnak!
Hlavacska Orsolya és Haranginé Csuta Anna rajz tanárok
A rajzverseny eredményei
Tovább a képekhez...
1. b
I. helyezett: Mellis Csaba
II. helyezett: Vas Péter
III. helyezett: Csanádi Natália
különdíj: Lukács Róza
3. a
I. helyezett: Márton Lara
II. helyezett: Valentin-Regőczi Éva
II. helyezett: Kő Barnabás
különdíj: Bencha-Silvas Gergely
3. b
I. helyezett: Gasztonyi Júlia
I. helyezett: Lindmayer Ida
II. helyezett: Wittner Emma
II. helyezett: Tatai Nóra
III. helyezett: Gerzson Zselyke
III. helyezett: Almási Levente
különdíj: Szekeres Rebeka
különdíj: Fellner Marcell
4. a
I. helyezett: Ranga Boróka
I. helyezett: Pozsik Donát
II. helyezett: Szentesi Sára
III. helyezett: Csúcs Panka
III. helyezett: Sipos Béla
4. b
I. helyezett: Fehérvári Mór
I. helyezett: Lőbmann Panka
II. helyezett: Hernádi Borbála
II. helyezett: Petrás Emma Csenge és Hidvégi Lili
III. helyezett: Pál Dániel és Kazsik Zsigmond
III. helyezett: Ruzsa-Nagy Gábriel
különdíj: Somogyi Levente és Tóth Bence
5. a
I. helyezett: Standor Nelli
II. helyezett: Mármarosi Dávid
III. helyezett: Lindmayer Ágoston
5. b
I. helyezett: Rádli Júlia
II. helyezett: Németh Máté
III. helyezett: Czika Mira
különdíj: Flaisz Lara
6. b
I. helyezett: Csikós Alex
II. helyezett: Szabó Álmos
III. helyezett: Ónodi Nimród
6. c
I. helyezett: Palik Béla
II. helyezett: Gólián Milán
III. helyezett: Tompach Zoltán
7. évf.
I. helyezett: Gaitan-Holló Viktória
8. évf.
I. helyezett: Fritz Anna 8. c
II. helyezett: Bagi Vilma 8. b
II. helyezett: Debreczeni Véda 8. b
III. helyezett: Vincze Péter 8. c
különdíj: Csömör Dávid 8. b
9. évf.
I. helyezett: Faházi Boglárka
II. helyezett: Kiss Beatrix
III. helyezett: Szentmiklóssy Anna
10. évf.
I. helyezett: Magyar Zsombor
II. helyezett: Kurfis Dóra
III. helyezett: Hamdi Zsófia
különdíj: Balogh András
Nyílt napok az alsó tagozaton, 2023. március 8-9.
Középfokú felvételi eljárás - Szóbeli felvételi beosztás
Az alábbi táblázatban található a szóbeli felvételi beosztás. Kérjük, hogy a tanuló a vizsga kezdeténél 15 perccel korábban érkezzen meg!
A vizsga menete:
- általános beszélgetés
- a magyar/történelem tagozatra felvételizőknek egy rövid szöveg értő felolvasása
- tételhúzás a választott tagozatnak megfelelően
- Amennyiben mindkét tagozatunkat megjelölte, kihúzza a másik vizsgatételt is.
Kérjük, hozza magával a vizsgázó (tagozatválasztástól függetlenül) a magyar-, a történelem-, a matematika-, és az angolfüzetét!
Sikeres vizsgázást kívánunk!
Tovább a táblázathoz...
Természetbúvár szakkör
Bár a tél idén nem túl zord, mégis jobb felkészülni arra, hogyan segíthetünk a környezetünkben élő, itt telelő madarainknak a túlélésben, ha kemény fagyos napok köszöntenének ránk. A sashegyis természetbúvárok egy szakköri délután során megismerkedtek a madáretetők leggyakoribb madárfajaival, mint a széncinege, csuszka, meggyvágó, kékcinege, őszapó. Kedvenc téli eleségeik a gabonafélék és az olajos magvak, amelyek tápanyagot és erőt adnak nekik. A fekete rigó, vörösbegy, ökörszem inkább a bokrok között keresgél. Nekik főleg az ágakra kitűzött eleséggel és az almával kedvezhetünk. Nem szabad azonban kenyérfélét és sózott, füstölt szalonnát, zsiradékot kitenni, ez megbetegíti a madarakat.
Nagy élmény volt a szépen festett memóriakártyákkal madarakat tanulni, és jó móka a tenyerünkbe helyezett magvakat csukott szemmel, tapogatva felismerni.
Geng Imola
Téltemetés a Sashegyiben
Maskarások, Bolondok!
Rázzátok a kolompot!
Takarodjék el a tél,
Örvendezzen aki él!
Iskolánk alsósai a „Farsang farka projektnapok” (és a farsangi időszak ) lezárásaként, a
néphagyományoknak megfelelően ma elégették Farsang Jancsit, ezzel eltemetve a telet, és hangos
szóval, kereplőkkel, kolompokkal, énekkel, tánccal hívták a tavaszt. A kijelölt időszakban készültek
busóálarcok porpasztell technikával, saját Farsang Jancsik és Julcsák, szóltak a farsangi dalok és
farsangi pörgős- forgós táncot roptak a lábak.
És láss csodát! A rendezvényre kisütött a nap. Reméljük a tavasz velünk marad!
Tovább a képekre
Képzőművészeti Portré projekt a 7. évfolyamon a Sashegyiben
A vizuális kultúra órákon a hetedikes diákokkal egy képzőművészeti projektben vettünk részt, melynek keretében a képzőművészet örök témája, az emberi arc megjelenítése, a portré került a középpontba.
Egyes művészeti korszakok átismétlésével képzeletben elrepültünk az ókori Egyiptomból az ókori Görög kultúrán át a reneszánsz művészet valóságot megszépítő, idealizált ábrázolásaihoz és tovább a barokkig, kitekintve egyes alkotásokra napjainkig.
Az egyiptomi fáraók leegyszerűsített, merev oldalnézeti síkábrázolásától kiindulva, Nofertiti egyiptomi királyné élethűen festett mészkőszobrát elemezve rácsodálkoztunk mindarra, ahogy a művészet megjeleníti az emberi arcot, hol az általánost, hol az egyedit. Vajon miben rejlik a varázsuk, miért őrizték meg ezek az alkotások évszázadokon át a hírnevüket? Miért mosolyog ma is ránk Leonardo Mona Lisája?
A realista portrék az élethű megjelenítéssel nemcsak a jellegzetes karaktervonásokat mutatják be, hanem az ábrázolt személy jellemét, belső tulajdonságait is. Erről mesélt nekünk Rembrandt önarcképsorozata a fiatalkori sikereitől időskori elmagányosodásáig.
Gyakorlati feladatként „jobbagyféltekés” rajzolási technikával mi magunk is törekedhettünk az élethűségre egy modern reklámfotó modell arcrészletének kiegészítésével. Gyakran tapasztalom, hogy azok a gyerekek is, akik alsós korukban bátran, nagy önbizalomtól fűtve eredeti műveket készítettek, felsős korukban megtorpannak. Szembe néznek azzal, hogy nem tudják a realista valóságot visszaadni olyannak, amilyennek látják. Ilyenkor jön a „de én nem tudok rajzolni…” Ennek eloszlatására volt jó feladat a fotó kiegészítés, melyet megelőzött egy szem-orr-száj lépésekre bontott tanulmányrajz sorozat. Szívet melengető érzés volt a „de mégis…, hű ezt én rajzoltam?” gondolat és ahogy a gyerekek rácsodálkoztak egymás munkáira.
A téma zárásaként a farsanghoz kötve tűfilccel készítettünk pár vonalas humoros kinézetű, aránytalanul eltúlzott karikatúrát olyan arcrészletet hangsúlyozó szólásokkal (mint pl. hegyezi a fülét, fennhordja az orrát…), valóban nevettető, vicces grafikák születtek.
A projektmunka néhány részletét a folyosógalériára is kitettük, melyet már sokan megcsodáltak, és most itt is láthatóak lettek.
Tovább a képekre
Hlavacska Orsolya, rajztanár
Tájékoztató a központi írásbeli felvételi vizsgáról
Az írásbelire külön behívót nem küldünk.
- Az írásbeli vizsga 2023. január 21-én 10 órakor kezdődik a magyar nyelvi feladatlap kitöltésével (45 perc), és 11 órakor folytatódik a matematika feladatlappal (45 perc). Közötte 15 perc szünet van, amikor a tanulók elhagyhatják a vizsgatermet.
- Kérjük, hogy 30 perccel a vizsga megkezdése előtt érkezzenek meg, tehát legkésőbb 9.30-kor! 9 óra előtt azonban az épület zárva van.
- A vizsgázó feltétlenül hozzon magával személyazonosítására alkalmas igazolványt – diákigazolványt vagy személyi igazolványt.
- Az épületbe lehetőleg csak a vizsgázó tanulók lépjenek be, így kérjük a szülőket, a kapuban búcsúzzanak el gyermekeiktől.
- A pontos vizsgabeosztás a bejáratnál lesz feltüntetve, tanulóink segítenek az épületben való tájékozódásban.
- Az írásbeli vizsga során a dolgozat megírásakor a rajzokat ceruzával, minden egyéb írásbeli munkát kék vagy fekete színű tintával kell elkészíteni.
- A magyar nyelvi feladatlapok kitöltéséhez segédeszköz nem használható.
- A matematika feladatlapok kitöltéséhez rajzeszközökön (vonalzó, körző, szögmérő) kívül más segédeszköz (pl. zsebszámológép) nem használható.
- Mindezen eszközökön és némi enni-innivalón kívül nem lehet semmi a tanuló padján, a terem kijelölt részén kell a kabátokat, táskákat, mobiltelefonokat elhelyezni.
- Azok a vizsgázók, akik önhibájukon kívül eső elháríthatatlan ok miatt nem tudtak részt venni a vizsgán, a január 31-i pótnapon vizsgázhatnak.
- Az SNI-s, BTM-es tanulókat igazgatói határozatban értesítettük a vizsga során nekik járó mentességekről és kedvezményekről.
- Az írásbeli dolgozatok megtekintése és az értékelő lapok átadása iskolánkban: 2023.01.26. 8:00 – 17:00. A dolgozatokról felvétel készíthető, fénymásolást nem tudunk biztosítani.
- A vizsgázó észrevételeit a megtekintést követő első munkanap végéig - tizenhat óráig - írásban adhatja le. Az észrevétel benyújtására nyitva álló határidő elmulasztása esetén egy napon belül lehet igazolási kérelmet benyújtani. Az igazolási kérelem benyújtási határideje jogvesztő.
Sikeres felvételi vizsgát kíván a Sashegyi!
Tovább a 2022-es archívumra...